Залежно від властивостей і стану газу, характеру і розміщення електродів, а також від прикладеної до електродів напруги виникають різні види самостійного розряду.
Тліючий розряд спостерігається при низьких тисках і напрузі між електродами в кілька сотень вольт.Тліючий розряд використовують у рекламних трубках. Якщо трубка наповнена неоном, то виникає червоне світіння, якщо аргоном - то синювато-зелене. У лампах денного світла розряд у парі ртуті.
Електрична дуга - явище виникнення яскравого світного стовпа газу між двома вугільними електродами при низькій температурі.Електрична дуга утворюється так. Спочатку зближують і вводять у контакт вугільні електроди, замикаючи коло. Внаслідок теплової дії струму, що проходить через точкові контакти з великим електричним опором, кінці електродів розжарюються до світіння. З поверхні електродів при цьому вилітають з великою швидкістю електрони і через зіткнення йонізують газ у прилеглому просторі. Якщо розвести електроди в сторони, то електричний струм в колі не припиняється, він проходить через йонізований газ, що супроводжується його розжаренням та світінням.
Дуговий розряд - потужне джерело світла. Його використовують у прожекторах, проекційних апаратах і кіноапаратах. У металургії досить поширені електропечі, в яких джерелом тепла є дуговий розряд. Дуговий розряд використовують для зварювання металів.
При коронному розряді світна область нагадує корону, він утворюється при атмосферному тиску поблизу загострених частин провідника з великим електричним зарядом.
Газ у цьому разі йонізують ударом електрони, прискорені сильним електричним полем , що виникає поблизу загострених заряджених провідників. Перед грозою або у грозу часто на вістрях і гострих кутах високо піднятих предметів спалахують схожі на щіточки конуси світла. Коронним розрядом не можна нехтувати., якщо маєш справу з високою напругою. Коли є наступні частинки або дуже тонкі проводи, то може виникнути коронний розряд. Це призводить до втрат електроенергії. Чим вища напруга високовольтної лінії, тим товщими мають бути проводи.
Іскровий розряд виникає при високій напрузі між електродами в повітрі і має вигляд пучка яскравих зигзагоподібних смужок, що відгалужуються від тонкого каналу.
Він триває всього кілька десятків мікросекунд і зазвичай супроводжується характерними звуковими ефектами (температура газу і тиск в області розряду різко підвищується, в результаті повітря швидко розширюється і виникають звукові хвилі). Прикладом іскрового розряду в природі є блискавка. Під час грози відбувається перерозподіл зарядів у газовій хмарі, тому різні частини хмари заряджаються зарядами протилежних знаків. Зазвичай нижні шари хмари мають негативний заряд, а верхні позитивний. Напруга між хмарою та Землею сягає кількох сотень мільйонів вольт. Завдяки ударній йонізації, а далі - йонізації випромінюванням, яке супроводжує розряд, в електричному полі між хмарою та Землею виникає короткочасний газовий самостійний газовий розряд - блискавка. У техніці іскровий розряд використовують у запальних свічках бензинових двигунів.
Немає коментарів:
Дописати коментар