Взаємодія наелектризованих тіл виявляється у виникненні в деяких випадках досить значних сил притягання і відштовхування. Досліди показують, що сили взаємодії між зарядженими тілами за інших однакових умов істотно залежать від їх геометричних розмірів і форм. Але якщо розміри заряджених тіл настільки малі, порівняно з відстанню між ними, що тіла можна вважати точками (точковими зарядами), то сили взаємодії підлягають простому закону:
два нерухомі точкові електричні заряди взаємодіють із силою, прямо пропорційною добуткові цих зарядів і обернено пропорційною квадрату відстані між ними (закон Кулона)
\(F=k\cdot \frac{q_1\cdot q_2}{r^2}\)
де \(k = 9\cdot 10^{9}\frac{Н\cdot м^2}{Кл^2}\) - коефіцієнт пропорційності (чисельно дорівнює силі, з якою взаємодіють два точкові заряди по 1 Кл кожний, розташованій у вакуумі на відстані 1 м один від одного). У законі Кулона йдеться про добуток модулів зарядів, оскільки знаки зарядів впливають лише на напрямок сили. Сили, з якими взаємодіють точкові заряди, називаються кулонівськими силами. Кулонівські сили напрямлені вздовж прямої, яка з'єднує точкові заряди, що взаємодіють.
Немає коментарів:
Дописати коментар