Речовина складається з атомів та молекул. Атом складається з позитивно зарядженого ядра, оточеного негативно зарядженими частинками - електронами (утворюючи так звану електронну оболонку атома). Атомне ядро складається з частинок двох видів: протонів, які мають позитивний електричний заряд і нейтронів, які не мають заряду. Маса протона приблизно дорівнює масі нейтрона. Протони й нейтрони, що входять до складу ядра атома, називають нуклонами. Сумарну кількість протонів та нейтронів в атомі називають нуклонним числом (масовим) і позначають символом \(A\). У ядрі зосереджена майже вся маса атома.
Атом є електрично нейтральним: сумарний заряд протонів у ядрі дорівнює сумарному заряду електронів, що розташовані навколо ядра (кількість протонів дорівнює кількості електронів). Кількість протонів у ядрі називають зарядовим (протонним) числом і позначають символом \(Z\) (порядковий номер елемента в Періодичній системі хімічних елементів Д. І. Менделєєва). Знаючи зарядове і масове числа ядра атомів, можна визначити кількість нейтронів \(N\) у цьому ядрі:
Вид атомів, який характеризується певним значенням зарядового числа та певним значенням масового числа, називають нуклідом
Якщо різні нукліди мають однакове зарядове число, то їхні хімічні властивості є однаковими - нукліди належать одному хімічному елементу.
Різновиди атомів того самого хімічного елемента, ядра яких містять однакові число протонів, але різну кількість нейтронів, називають ізотопами.Кожний хімічний елемент має декілька ізотопів
Немає коментарів:
Дописати коментар