Механічна робота завжди пов'язана з рухом тіл. А рух відбувається в часі. Тому і виконання роботи завжди відбувається протягом певного часу. Для опису процесу виконання роботи, з огляду на його швидкість, використовують фізичну величину, яка називається потужністю.
Потужність - фізична велична, яка характеризує швидкість виконання роботи і дорівнює відношенню виконаної роботи до часу за який цю роботу виконано:
\(N=\frac{A}{t}\)де \(N\) - потужність, \(A\) - механічна робота, \(t\)- час виконання роботи. Одиниця потужності в СІ - ват (Вт). 1 Вт дорівнює потужності, за якої протягом 1 с виконується робота 1 Дж:
\(1 Вт =1\frac{Дж}{с}\)
З означення потужності випливає, що потужність чисельно дорівнює роботі, яку виконано за одну секунду. Під час виконання механічної роботи більшу потужність розвиває те тіло, яке за той самий час виконує більшу роботу.
Припустимо, що треба визначити потужність транспортного засобу, який рухається з незмінною швидкістю, а його двигун створює силу тяги. Для визначення потужності скористаємося формулою для обчислення потужності. Згадуємо формулу для розрахунку роботи, а також те, що в разі рівномірного руху шлях, який подолало тіло, дорівнює добутку швидкості руху тіла на час його руху. Після перетворень маємо
\(N = \frac{A}{t} = \frac{F\cdot l}{t} = \frac{F\cdot v\cdot t}{t} = F\cdot v\)
Немає коментарів:
Дописати коментар