Означення коливального руху, періоду, амплітуди та частоти коливань.
Шукати в цьому блозі
Види самостійного газового розряду
Тліючий розряд спостерігається при низьких тисках і напрузі між електродами в кілька сотень вольт.Тліючий розряд використовують у рекламних трубках. Якщо трубка наповнена неоном, то виникає червоне світіння, якщо аргоном - то синювато-зелене. У лампах денного світла розряд у парі ртуті.
Електрична дуга - явище виникнення яскравого світного стовпа газу між двома вугільними електродами при низькій температурі.Електрична дуга утворюється так. Спочатку зближують і вводять у контакт вугільні електроди, замикаючи коло. Внаслідок теплової дії струму, що проходить через точкові контакти з великим електричним опором, кінці електродів розжарюються до світіння. З поверхні електродів при цьому вилітають з великою швидкістю електрони і через зіткнення йонізують газ у прилеглому просторі. Якщо розвести електроди в сторони, то електричний струм в колі не припиняється, він проходить через йонізований газ, що супроводжується його розжаренням та світінням.
При коронному розряді світна область нагадує корону, він утворюється при атмосферному тиску поблизу загострених частин провідника з великим електричним зарядом.
Іскровий розряд виникає при високій напрузі між електродами в повітрі і має вигляд пучка яскравих зигзагоподібних смужок, що відгалужуються від тонкого каналу.
Закон Фарадея (Розв'язування задач).
№ 1
Електроліз у розчині з сіллю нікелю тривав протягом 40 хв. Яка маса нікелю виділилась на катоді, якщо сила струму, за якого проходив електроліз, весь час була 1,5 А?
№ 2
Через електролітичну ванну з розчином хлориду міді (CuCl) пройшов заряд 600 Кл. Скільки чистої міді було отримано під час електролізу?
№ 3
За якої сили струму проводився електроліз водяного розчину мідного купоросу, якщо за 15 хв на катоді виділилося 2 г міді?
№ 4
За який час на катоді електролітичної ванни виділиться 40 г хрому, якщо електроліз проходить за сили струму 25 А?
№ 5
Металеву деталь покривають шаром нікелю за допомогою електролізу протягом 5 год. Сила струму весь час електролізу становить 0,5 А, площа поверхні деталі складає 200 сантиметрів квадратних. Якої товщини осів на поверхні деталі шар нікелю?
Електричний струм у газах
Процес проходження електричного струму крізь газ називають газовим розрядом.
Процес, який забезпечує йонізацію і подальший розвиток газового розряду, називають йонізатором.
Газовий розряд, який відбувається тільки за наявності зовнішнього йонізатора, називають несамостійним газовим розрядом, а газовий розряд, який відбувається без дії зовнішнього йонізатора, називають самостійним газовим розрядом.
Електричний струм у розчинах та розплавах електролітів.
Речовини, водні розчини або розплави яких проводять електричний струм, називають електролітами.Якщо розчинити у воді яку-небудь сіль, кристалики якої мають йоннну структуру, наприклад кухонну сіль або мідний купорос, то в колі виникне струм. Відбувається тому, що молекула води полярна, тобто її можна уявити об'єктом видовженої форми, на кінцях якого зосереджені електричні заряди протилежних знаків. Відтак електричне поле молекул води сприяє розпаду йонних кристалічних ґраток на вільні йони.
![]() |
Схема дослідження електричного струму в рідинах |
Розщеплення електроліту на йони у водному розчині або розплаві називають електролітичною дисоціацією
Процес виділення речовин на електродах, пов'язаний з окисно-відновними реакціями, які відбуваються на електродах під час проходження струму, називають електролізом.
Маса речовини, яка виділяється на електроді, прямопропорційна заряду, який пройшов через електроліт:
\(m=k\cdot q\) або \(m=kIt\)
Рівномірний рух матеріальної точки по колу. Період та частота обертання
Рівномірний рух матеріальної точки (фізична модель тіла, рохмірами якого в умовах даної задачі можна знехтувати) по колу - такий криволінійний рух (траєкторія, якого крива лінія), у ході якого точка, рухаючись коловою траєкторією, за будь-які рівні інтервали часу проходить однаковий шлях. Рівномірно по колу рухаються, наприклад, кабінки олядового колеса.
Рівномірний рух по колу - періодичний рух, тобто рух, який повторюється через певні рівні інтервали часу. Наприклад, кінчик секундної стрілки годинника. Будь-який періоичний рух характеризується такими фізиними величинами, як період та частота.Період обертання - фізична величина, яка дорівнює часу, за який матеріальна точка, що рівномірно рухається по колу, здійснює один оберт. Період обертання позначається символом \(T\). Одиниця періоду обертання в Інтернаціональній Системі - секунда. Що бвизначити період обертання, слід підрахувати кількість обертів \(N\), здійснених за інтервал часу \(t\), і скористатись формулою:
\(T=\frac{t}{N}\)Обертова частота - фізична величина, яка дорівнює кількості обертів за одиницю часу. Обертову частоту позначають \(n\) і визначають за формулою:
\(n=\frac{N}{t}\)
де \(t\) - час обертання, \(N\) - кількість обертів, здійснених за час \(t\). Обертова частота вимірюється в обертах за секунду (об/с).
Чим більшим є піріод обертання тіла, тим меншою є його обертова чатота, і навпаки. Якщо тіло рівномірно рухається по колу, то за час, який дорівнює періоду обертання, тіло робить один оберт, тобто долає шлях, який дорівнює довжині кола.